Modern arkitektur i lantlig miljö
I natursköna Roslagen, ett stenkast från sjön Bornan, erbjuds två hus från hustillverkaren Sommarnöjen. Huvudhuset rymmer två bra sovrum samt ett stort, ljust vardagsrum med mysig kamin, öppet kök och ett rymligt sovloft. Tillhörande Attefallshus har ett fullt utrustat kök, sovrum, badrum samt loft. Sommarnöjens syn på arkitektur, med naturkänsla och gediget hantverk i minsta detalj, genomsyrar de båda husen. Här finner du ett lantligt lugn och ett vackert och bekymmersfritt boende med plats för både familj och gäster. Bara några minuters promenad från huset ligger sjön Bornan, där man kan ta ett dopp i sjön. Även Väddöviken och möjlighet att promenera eller cykla in till Älmsta där stort serviceutbud finns.
Ortala/ Väddö - Norrtälje
I natursköna Roslagen ligger denna tomt om 2319 kvm med en långsträckt huvudbyggnad och komplett gästhus nära sjön Bornan. I denna rofyllda miljö erbjuds hustillverkaren Sommarnöjens huvudhus, l Tidlös Sommar 70 Berg och Attefall 30 med boarea om 59 kvm + 24 kvm, totalt 83 kvm bostadsyta. Fasader och trätak är behandlade med svartbrun tjärfärg. Den förhållandevis långsmala huvudbyggnaden har den privata delen, bestående av två sovrum, och den sociala delen, med kök och vardagsrum, placerade i fil och stor vikt har lagts vid husets placering på tomten. Interiörerna består av ljusa och massiva naturmaterial och genomgående väl valda detaljer i kök, badrum, sovrum och sovloft. Finsågade paneler på innerväggar och tak som ger atmosfär. I badrummet möts ljust trä och granitkeramik i toner av kalksten. Längs med husets hela framsida och ena kortsidan sträcker sig en generös altan med glimt ner mot vattnet. Som via dom stora skjutbara glaspartierna gör att gränsen mellan ute och inne suddas ut.
Attefallshuset erbjuder ett allrum med kök, ett ordentligt badrum samt ett sovrum med plats för dubbelsäng. Med uppgång från allrummet finns även ett loft med plats för fler övernattande gäster. Egen altan utanför.
På den plana fina tomten finns även en friggebod som rymmer alla trädgårds- och hobbyprylar. Delvis uppvuxen trädgård med gräsytor, grusgångar och inramad med stenmur runt. Stor grusad yta med plats för flera bilar.
Bara några minuters promenad från huset ligger sjön Bornan, där man kan ta ett dopp i sjön. Åt andra hållet ligger Väddöviken och det är möjligt att promenera eller cykla in till Älmsta där stort serviceutbud finns.
Sommarnöjens materialval och interiörHusleverantören Sommarnöjen lägger ner mycket arbete på att skapa harmoniska interiörer där material, ytbehandlingar och kulörer samspelar. Huvudhuset har Sommarnöjens originalinteriör, Lugn, med ljusa och massiva material. Vitvaxade trägolv, snickerier och kök som ger en somrig känsla. Finsågade paneler på innerväggar och tak som ger atmosfär. I badrummet möts ljust trä och granitkeramik i toner av kalksten. Huset är inrett i sann Norrgavel-anda, nordisk interiör i samklang med naturen. Enkelhet, känsla och närvaro. Ett vackert lantställe anpassar sig till tomten, inte tvärtom. Det viktigaste delen i planeringen av nya hus är den som handlar om placering och orientering av huset. Det handlar om hur de privata ytorna, de sociala ytorna och uteplatserna relaterar till insyn, utsikt och väderstreck. På denna tomten valdes planlösningen Berg. Den förhållandevis långsmala huskroppen har den privata delen och den sociala delen placerade i fil. Vilket ger utsikt genom främre långsida och kortsida. Bakre långsida skyddar från insyn.
Längs med VäddövikenOrtala ligger väldigt fint längs med Väddöviken och endast några minuter med bil till Älmsta. Här finns all tänkbar service så som butiker, restauranger och skolor. Vidare till Norrtälje tar det knappt 40 minuter med bil. Vägen trafikeras regelbundet med buss och möjlighet att jobbpendla till Stockholm med tanke på att avståndet är ca. 1h 40 minuter. Omgivningarna är vackra med dess lantliga vyer, här finns Ortala bruk, Trästa by, Grisslehamn med restauranger och båtar till Eckerö. Väddö utsida med kalla bad i Ålands hav. Men bäst av allt är ändå närheten till Väddöviken för lata sol- och baddagar. Med en båt blir livsstilen fulländad och möjligheten att utforska skärgården är oändlig.
