Idyllisk plats intill havet på Singö
För familjen som älskar sol, vind och hav. Genom vacker skärgårdsmiljö och levande landsbygd på slingrande vägar nås fastigheten. Här finns en grönskande oas med Ålands hav precis utanför. En minuts promenad från fastigheten ligger bryggan i en skyddad vik, här kan flera båtar förtöjas och badar gör man gärna från badstegen. Svartklubben ligger precis utanför och fyren ser man från bryggan. I viken intill ligger den gemensamma bastun som fastigheten har del i. Fina badklippor nås via stig nedanför fastigheten. En rik flora och fauna väntar, udden är full av orkidéer. Tomten är lummig med både gräsmatta, berg i dagen och plats för odling. Här finns huvudhuset om 120 kvm som totalrenoverades och byggdes ut år 2015, rum för hela familjen, fina sociala ytor, hög standard och allt inrett i smakfull retrostil. Altaner runt hela huset som utökar boytan till det dubbla sommartid. Gästhuset med trinettkök ger utrymme för gäster över. På tomten finns även förvaringsbod, utedass och vedförråd.
Sålt objekt
Örsten - Singö - Norrtälje

- Friköpt - Småhus
Ägandeform:
- SINGÖ-SÖDERBY 4:43
Fastighetsbeteckning:
- Norrtälje
Kommun:
- Grisslehamn
Postort:
- Örsten - Singö
Område:
- 764 57
Postnummer:
- 120 Kvm (Fastighetsregistret)
Boarea:
- 2275 Kvm (Fastighetsregistret)
Tomtarea:
- 25 Kvm (Fastighetsregistret)
Biarea:
-
Boarea om 25 kvm avser gästhuset.
- 5 rum och kök
Rum:
- 3 till 4
Varav sovrum:
- 1
Badrum:
- 1 plans fritidshus
Byggnadstyp:
- 1974 (Huvudhuset byggdes år 1974 och totalrenoverades och byggdes ut år 2015. Attefallshuset byggdes år 2017.)
Byggnadsår:
- Trä
Fasad:
- Plåt
Tak:
- Lackerad plåt
Plåtarbete:
- Trä
Stomme:
- Trä
Bjälklag:
- Plintar
Grundläggning:
- 2-glas och 3-glas
Fönster:
- Braskamin
Eldstad:
- Självdrag
Ventilation:
- Telia 5G trådlöst fungerar bra
Tv- internetutbud:
- Direkt el. Luft/ luft värmepump. Eldstad.
Uppvärmning:
- Enskilt vatten året om via borrad brunn. Enskilt avlopp, BDT till 3-kammarbrunn, WC till sluten tank. Tillstånd från år 2014.
Vatten och avlopp:
- byggnadsplan: Tranvik 1:2,3:13,söderby 4:3 mfl (1962-11-09) (genomförd )
Planbestämmelser:
- 4 106 000 kr
Taxeringsvärde totalt:
- 2 509 000 kr
Taxeringsvärde byggnad:
- 1 597 000 kr
Taxeringsvärde tomt:
- 2024
Taxeringsår:
- 220
Taxeringskod:
- 31.8%
Skattesats:
- 1997
Värdeår:
- Behövs ej
Energistatus:
- 10 074 kr
Fastighetsavgift:
Driftskostnader:
- 21 200 kr/år
El:
- 2 800 kr/år
Vatten/Avlopp:
- 500 kr/år
Sotning:
- 750 kr/år
Samfällighet:
- 4 200 kr/år
Renhållning:
- 3 850 kr/år
Försäkring:
- 33 300 kr/år
Driftskostnader totalt:
- Elleverantör och nätoperatör är Vattenfall. Förbrukning/ år ca. 9000 kWh.
Driftskostnader kommentar:
Servitut & GA:
- 01-IM1-61/789 - 1: Avtalsservitut kraftledning
- 01-IM1-70/2746 - 1: Avtalsservitut väg
- GA1: Gemensamhetsanläggning NORRTÄLJE SINGÖ-TRANVIK GA:3
- 1: Nyttjanderätt (1958-06-18)
- 2: Avtalsservitut (1961-05-17)
- 3: Nyttjanderätt (1961-12-06)
Det finns inte några bestämda regler för hur en budgivning ska gå till. Budgivningen kan ske på många olika sätt och uppstår ofta spontant när det finns flera spekulanter på ett objekt. I normalfallet är det s.k. öppen budgivning där bud ges till mäklaren som löpande redovisar högsta budet till säljare och till övriga spekulanter. Spekulanterna får då möjlighet att bjuda över varandra och alla bud noteras i en budförteckning. Mäklaren har en skyldighet att efterfråga lånelöfte eller på annat sätt säkerställa finansiering för lagda bud. En säljare kan när som helst välja att ändra formerna för budgivningen eller helt avbryta den och bestämmer även till vem han vill sälja och till vilket pris. Till dess att ett köpekontrakt är undertecknat av säljare och köpare måste mäklaren ta emot och vidarebefordra alla bud till säljaren. Säljaren behöver inte sälja till den som lämnat det högsta budet. Säljaren är inte heller juridiskt bunden att sälja till det pris som har angetts i en annons eller på annat sätt under försäljningen. Säljaren kan när som helst avbryta en påbörjad försäljning Vid köp av fastighet, tomträtt eller bostadsrätt är varken säljare eller köpare bunden förrän ett skriftligt köpeavtal undertecknats av dem bägge. Innan dess kan säljare och köpare ändra sig utan att motparten kan ställa några krav. http://www.fmi.se/
Mäklarens roll är att vara en opartisk länk mellan säljaren och köparen. Mäklaren får därför inte vara ombud för någon av dem utan ska hjälpa båda parter. http://www.fmi.se/
Prata med mäklaren, det är viktigt att du som spekulant känner att du har fått den information som krävs för att ta ett välgrundat beslut. Tveka därför inte att höra av dig till mäklaren om du har ytterligare frågor. Tala gärna med din bank innan ni ger er in i en budgivning. Det är bra att veta vilka ekonomiska förutsättningar man har och vilka villkor banken kan erbjuda. Var tillgänglig! Tillgänglighet uppskattas av samtliga parter. Var öppen och ärlig! Informera om villkor och önskemål. Öppna kort bidrar till en problemfri och lyckad affär för samtliga.
I Jordabalken anges att man som köpare av en fastighet har en skyldighet att undersöka fastigheten i alla delar, en s.k. Jordabalksbesiktning. I normalfallet utförs en s.k. Byggnadsteknisk undersökning och i denna så kontrolleras husets alla åtkomliga delar okulärt. I denna ingår normalt sett inte kontroll av el- och VVS-system.
Resultatet av besiktningen presenteras i ett protokoll. Finns det anmärkningar på bostaden i protokollet kan det medföra att köparen får en utökad undersökningsplikt. Köparen bör då göra en s.k. fördjupad undersökning.
Kraven på denna undersökning är långtgående varför man rekommenderas att anlita en sakkunnigbesiktningsman som genomför denna, dock skall hänsyn tas till husets ålder, skick och användning.
Det finns inget krav på att låta besiktiga fastigheten.
I vissa fall har fastigheten besiktigats innan försäljningen men oavsett detta skall en köpare ges möjlighet att låta utför en egen besiktning vid behov.
Innan man som spekulant ger sig in i en budgivning eller förhandling kring ett köp av en fastighet eller bostadsrätt bör man ha klart med finansiering av sitt tänkte köp, antingen via lånelöfte eller via bankreferens.
Funderar du på att sälja?
Tack för ditt meddelande
Vänligen fyll i formuläret korrekt
Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar