Egen bod på Röder i vår yttre skärgård
Nu finns möjlighet att köpa en egen bod med full äganderätt på Bodkobben i Röder-Norrskärgården. I försäljningen ingår 1/90-del i Röder 1:1 vilket ger tillgång till bastu, rätt att hyra ytterligare hus på ön och fiske i denna vackra del av ytterskärgården.
Röder-Norrskärgården - Norrtälje
Röders skärgård, även kallat Norrskärgården, är långsträckt från väster till öster med en längd på ca 14 km. Bredden är ca 7 km. Röder 1:1 består av ett flertal öar och uppgår till knappt 100 ha mark och även ett stort vattenområde. Av dessa öar är endast Storskäret och Bodkobben bebyggda. På Bodkobben, som numera är sammanväxt med Storskäret, finns de flesta bodarna och här samsas man med grannar om bryggor. Idag finns 19 bodar varav den gemensamma brandboden och bastun är två. Dessa bägge kan hyras/nyttjas om man har en ägarandel överstigande 1/288-del i Röder 1:1. Rätt till fiske med fasta redskap har man också. Röders fiskevårdsområde omfattar även Skarvs skärgård ytterligare en bit österut, där finns ingen bebyggelse men fisket är ibland bättre där. För att förvalta de gemensamma intressena finns en fiskevårdsförening och årligen anordnas ett årsmöte, även kallat Sikfesten.
BodenBoden har en placering i mitten av "byn" med fri utsikt mot öster. I horisonten kan man skymta Svenska Högarna och på klipporna intill finns den gemensamma gistgården där näten kan hängas på tork efter nattens fiske. Huset har en enkel men funktionell uppbyggnad och har nyttjats hela året om. Boden köps på s.k. ofri grund.
Entrén sker in i den lilla köksdelen där plats finns för ett mindre matbord. Till höger ligger kammaren med vedspis, två sängar och mindre bord emellan. För de basala behoven här ute nyttjar man gasol för matlagning och kylmöjligheter men många av bodarna ikring är numera utrustade med mindre solpaneler för tillgång till den el man behöver idag. Intill entrén finns ett mindre förråd för diverse förvaring. Ytan på huset är ca 18 m² plus ytterligare liten yta i förrådsdelen.
Den ursprungliga delen, kammaren, är en timrad bod som är flyttad från Svartlöga. Senare har köksdelen och förrådsdelen byggts till.
Livet på RöderRöder är en av de platser i den yttre skärgården där man förr under perioder vistades för att bedriva jakt och fiske för att kunna fylla förråden i sin hem längre in i skärgården. Livet här ute erbjuder en unik avkoppling som är unik i dagens stressade samhälle. Här anpassar man livet efter naturen och inte efter klockan och alla de måsten som råder. Vädret styr när man åker hit och iland, samt solens gång och vindens styrka samt riktning var man intar sina måltider. Som delägare i Röder har man rätt att pröva sin fiskelycka med nät och man har också tillgång till den gemensamma bastun belägen med en av skärgårdens bästa utsikter. Även den s.k. Brandboden ägs gemensamt och med en andel överstigande 1/288-del kan denna hyras. Ett bra komplement för familj och gäster till den egna boden.
I den inre hamnen ligger man skyddad i alla väder och bryggorna här är även de förbehållna de med större andel även om det sällan är fullt i hamnen. Det händer att man kan vara alldeles ensam på denna plats, även mitt i sommaren.
Välkomna till en av skärgårdens mest unika och rogivande platser!