Det vackra välbyggda huset vid vattnet
Förbi grönska och hästhagar slingrar sig vägen fram tills du kommer till vägs ände. Man har närhet till Stockholm men är ändå på behagligt avstånd från stadens brus. På denna sjötomt finns huset, byggt i äldre stil, med utsikt mot vattnet i Norrviken genom alla vackra fönster. Norrviken är en insjö som är som inbjuder till bad och stillsamma båtturer. Nere vid vattnet finns en fin brygga med tillhörande altandäck för bad och samvaro och intill bryggan finns en mindre barnvänlig strand. På bekvämt avstånd, inom tio minuter från fastigheten, finns all tänkbar service. Fastigheten erbjuder något unikt och är sällsynt i Upplands Väsby.
Emmylund - Upplands Väsby
Man välkomnas till Emmylund 2 via en vackert grusad uppfart med plats för utemöbler i söderläge. Vi välkomnas i hallen av ljus, rymd och strålande utsikt. I huset är det genomgående ekparkett från Kährs och golvvärme som ger komfort. Huset har ljusa toner genomgående och badrummen helkaklade med klinkergolv. Köket ligger öppet mot vardagsrummet och ger rymd i och med tak öppet till nock. Det är ljust och exklusivt med inredning från Tibrokök och har bland annat ett vackert platsbyggt skafferi och fina bänkskivor i granit. Det rymliga vardagsrummet med har öppen spis för både känsla och värme och stora fönster mot vattnet och den vackra trädgården. Det större sovrummet har plats för dubbelsäng, egen klädkammare och duschrum. På det nedre planet finns ett allrum med utgång till trädgårdens baksida och två sovrum mot vattnet. På detta plan finns också ett stort duschrum där det är förberett för att kunna ha ett badkar. Även gott om förvaring och husets teknikrum finns på detta plan liksom en välplanerad tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare.
Mot sjösidan finns en större plan yta där en altan eller uteplats kan anläggas för att än mer förbinda huset med vattnet. En trappa leder härifrån ner till stranden och bryggan.