Charmiga stugor nära havet

Tre charmiga stugor på skogstomt med berg i dagen på Fiversätra. Huvudbyggnad om cirka 30 kvm med kök, vardagsrum, sovrum och altan med tak. Ytterligare två stugor med våningssängar och ena med plats för bäddsoffa. Närhet till strand och badklippor. Plats för båtupptagning samt mindre brygga på norra delen av ön. Waxholmsbolaget trafikerar ön året om.

Alla bilder

Fiversätra - Haninge

Pris/bud
2 250 000 KR

På natursköna Fiversätra finns denna trevliga fastighet med naturen och dess lugn rakt utanför dörren. Generös naturtomt om cirka 2 900 kvm, omgiven av skog, berg i dagen och havets närhet. Fritidsfastighet med tre stugor som tillsammans skapar en perfekt plats för en familj eller för den som vill ha möjlighet att ta emot övernattande gäster.

Huvudstugan erbjuder ett trivsamt allrum, kök och sovrum samt en skyddad altan under tak. Precis nedanför huset och altanen finns trevlig grillplats med bänkar.

I de två kompletterande gäststugorna finns våningssängar och i den större även plats för bäddsoffa. Här finns också kamin som ger trevlig värme under svalare dagar.

Nedanför stugorna finns torrdass samt förvaringsbod. 

Här lever du det enkla och avkopplande skärgårdslivet med naturen som närmaste granne. Fastigheten saknar indraget vatten och avlopp men på kort promenadavstånd finns vatten att hämta från öns gemensamma pump. Till fastigheten hör en mindre brygga samt plats för att ta upp båt. En fantastisk tillgång för dig som vill utforska Stockholms skärgård från sjösidan.

Fiversättraön

Fiversättraön eller "Fiversätra" som de flesta säger är en naturskön och charmig ö precis på gränsen till ytterskärgården. Ön har en genuin karaktär som speglar den södra skärgårdens skönhet. Här möts du av orörd natur, vacker skärgårdsvegetation och en kulturpräglad historia – ön är bland annat känd som "Stråholmen" i Lasse Åbergs kultförklarade film SOS – En segelsällskapsresa.

Läget är lika attraktivt som rofyllt, mitt emellan Kymendö och Fjärdlång, med närhet till trevliga öar som Ornö, Utö och Huvudskär.

Den välskötta tomtägarföreningen erbjuder fina allmänningar, bland annat en badvik med sandstrand och släta hällar, samt stora fiskevatten. Runt ön slingrar sig natursköna stigar, perfekta för avkopplande promenader eller joggingturer.

Fiversättraön har reguljär båttrafik med Waxholmsbolaget från Strömkajen i Stockholm och Saltsjöbaden sommartid och året runt från Dalarö. Bryggan på ön som ligger cirka 10 minuters promenad från fastigheten ger även smidig vidare förbindelse till öar som Ornö, Fjärdlång, Utö och Huvudskär.

Adam Andersson
Mäklare Adam Andersson 070-815 01 67

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00