Söderbacken - en avskild idyll i vacker miljö

Välkomna till Söderbacken, en fastighet som varit i samma familjs ägo i århundraden, belägen i sydväst i ett avskilt läge på Björkös västra kust. Fastigheten är synnerligen ostörd och platsen har en härlig känsla med lång strandlinje mot sydväst i en mindre vik med Björköfjärden utanför. På fastigheten finns ett nyligen moderniserat hus för hela året, två mindre gästhus, lada med vidbyggt garage och en timrad byggnad med möjligheter. Denna plats njuter man gärna av under hela året.

Alla bilder

Björkö - Norrtälje

Pris/bud
13 250 000 KR
Söderbacken

Fastigheten uppgår till knappt 1,2 ha mark med tillhörande vattenområde om 4 200 m² om har en strandlinje med sandstrand i sydvästläge. Här finns anor till 1600-talet och på fastigheten harträbåtar byggts, redarverksamhet bedrivits och så klart mindre jordbruk. Från fastigheten ser man ingen annan bebyggelse under den gröna tiden av året och här råder lugnet. Tomten sluttar lätt ner mot vattnet och har stora gräsytor, vackra träd, delar med berg i dagen och spår av forna tider. Tomten är en utmärkt plats för de med intresse av natur, trädgård och odling.

Med båten kan man åka lite söderut till Lidö med krog och Norrtälje kan också besökas med båt. Den är belägen på Björkö i vacker miljö och i omgivningarna finns direkt tillgång till en av norra skärgårdens största sammanhängande skogsområden som går från fastigheten till Västra Edsvik och mot Bylehamn ned till Utanå. Det är ett mycket stort och vackert naturskyddat område med myrar, martallar och mossbetäckta bergspartier där det inom milslångt område inte finns någon bebyggelse. Det är ett område utmärkt för den som är naturintresserad, både för vandring liksom för bär- och svampplockning.

Huvudbyggnaden ligger centrerat på tomtens mitt med vy över den vackra trädgården ner mot vattnet och uppgår till ca 120 m². 2016 genom gick huset en större modernisering och renovering och på det nedre planet finns genomgående lagt klinkergolv med vattenburen golvvärme, både bekvämt och ekonomiskt. Energin till detta tas från en luft/vatten-pump. Via farstu under tak kommer man in i hallen och vidare in i huset. Mot vattnet finns köket med matplats. Här finns alla moderniteter och även vedspis och från matbordet erbjuds en vacker vy mot vattnet. På husets nedre plan finns ett vardagsrum med eldstad och ett större helkaklat badrum med tvättmaskin/torktumlare, även det från 2016 i modern tappning. En trappa upp finner vi en övre hall med plats för läsning eller annat, tre stycken sovrum samt en toalett.

På fastigheten finns två stycken gästhus, det ena intill huvudbyggnaden. I detta finns möjlighet att rå sig själv med allrum och sovrum. Under gästhuset finns en äldre matkällare som bland annat använts för förvaring av potatis och växter. Alldeles intill vattnet finns ytterligare ett hus med allrum och sovrum. En lada ligger invid infarten på tomten och minner om de svunna tiderna. Den är timrad och erbjuder plats för förvaring och allehanda hobbys. Vidbyggt detta finns en garagedel som byggts på under senare år med gjuten betongplatta och plats både för bil och annat. Ytterligare en äldre, timrad byggnad där båtar ursprungligen byggdes som på senare år använts både för festsammankomster, som vedförråd och även enklare övernattningsboende.

Till Björkö kommer man efter ca 1,5 timmes bilfärd från Stockholm och efter Norrtälje går färden genom vacker Roslagsbygd. När man passerat över Väddö Kanal kommer man ner genom Barnens Ö till Björkö. Närmaste affär finns i Väddö-Backa vilket ligger en kort bil- eller cykelfärd norrut.

Varmt välkomna till Söderbacken!

 

Johan Vogel
Senior Advisor Delägare Johan Vogel 070-753 48 11

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00