Villa med sjöutsikt nära bad
Charmig villa på stor och grönskande tomt. Läget är sjönära och svårslaget och det tar bara någon minut ner till närmsta bad. Här bor man mitt i fin skärgårdsmiljö. Sjöutsikten över Trälhavet är fantastisk. Flera sköna uteplatser med sol från morgon till kväll. Trädgården är som en grön oas och gjord för att vara lättskött. Här finns något som blommar från tidig vår till färgsprakande höstväxter. Närhet till tennisbana, paviljongen, båtplatser och flera bad. På Resarö finns affär, skola och fina strövområden samt bra bussförbindelse. Det finns ett dubbelgarage, lekstuga och gäststuga.
Sålt objekt
Resarö - Vaxholm

- Friköpt - Småhus
Ägandeform:
- YTTERBY 4:218
Fastighetsbeteckning:
- Vaxholm
Kommun:
- Vaxholm
Postort:
- Resarö
Område:
- Vaxholm
Församling:
- 185 94
Postnummer:
- 165 Kvm (Fastighetsregistret)
Boarea:
- 3425 Kvm (Fastighetsregistret)
Tomtarea:
- 5
Rum:
- 3 till 4
Varav sovrum:
- 1 1/2 plansvilla
Byggnadstyp:
- 1960
Byggnadsår:
- Trä
Fasad:
- Betongpannor
Tak:
- Trä
Stomme:
- Trä
Bjälklag:
- Krypgrund/Källare
Grundläggning:
- 2-glas och 3-glas
Fönster:
- Trådlöst bredband med Winthers
Tv- internetutbud:
- Luft/vattenvärmepump
Uppvärmning:
- Kommunalt vatten och avlopp
Vatten och avlopp:
- detaljplan: Ytterbystrand mm (2007-09-06) (genomförd )
Planbestämmelser:
- 10 945 000 kr
Taxeringsvärde totalt:
- 3 745 000 kr
Taxeringsvärde byggnad:
- 7 200 000 kr
Taxeringsvärde tomt:
- 2021
Taxeringsår:
- 220
Taxeringskod:
- 31.38%
Skattesats:
- 1977
Värdeår:
- Utförd
Energistatus:
- 9 525 kr
Fastighetsavgift:
Driftskostnader:
- 25 000 kr/år
Värme:
- 8 000 kr/år
Vatten/Avlopp:
- 500 kr/år
Sotning:
- 3 500 kr/år
Samfällighet:
- 3 200 kr/år
Renhållning:
- 7 600 kr/år
Försäkring:
- 103
Energiförbrukning:
- 103 kWh/Kvm och år
Energiprestanda:
- D
Energiklass:
- 47 800 kr/år
Driftskostnader totalt:
Servitut & GA:
- Gemensamhetsanläggning VAXHOLM YTTERBY GA:2
- samfallighet_1: Samfällighet VAXHOLM YTTERBY FS:14
- samfallighet_2: Samfällighet VAXHOLM YTTERBY S:1
- samfallighet_3: Samfällighet VAXHOLM YTTERBY S:2
- samfallighet_4: Samfällighet VAXHOLM YTTERBY S:9
- samfallighet_5: Samfällighet VAXHOLM YTTERBY S:10
Det finns inte några bestämda regler för hur en budgivning ska gå till. Budgivningen kan ske på många olika sätt och uppstår ofta spontant när det finns flera spekulanter på ett objekt. I normalfallet är det s.k. öppen budgivning där bud ges till mäklaren som löpande redovisar högsta budet till säljare och till övriga spekulanter. Spekulanterna får då möjlighet att bjuda över varandra och alla bud noteras i en budförteckning. Mäklaren har en skyldighet att efterfråga lånelöfte eller på annat sätt säkerställa finansiering för lagda bud. En säljare kan när som helst välja att ändra formerna för budgivningen eller helt avbryta den och bestämmer även till vem han vill sälja och till vilket pris. Till dess att ett köpekontrakt är undertecknat av säljare och köpare måste mäklaren ta emot och vidarebefordra alla bud till säljaren. Säljaren behöver inte sälja till den som lämnat det högsta budet. Säljaren är inte heller juridiskt bunden att sälja till det pris som har angetts i en annons eller på annat sätt under försäljningen. Säljaren kan när som helst avbryta en påbörjad försäljning Vid köp av fastighet, tomträtt eller bostadsrätt är varken säljare eller köpare bunden förrän ett skriftligt köpeavtal undertecknats av dem bägge. Innan dess kan säljare och köpare ändra sig utan att motparten kan ställa några krav. http://www.fmi.se/
Mäklarens roll är att vara en opartisk länk mellan säljaren och köparen. Mäklaren får därför inte vara ombud för någon av dem utan ska hjälpa båda parter. http://www.fmi.se/
Prata med mäklaren, det är viktigt att du som spekulant känner att du har fått den information som krävs för att ta ett välgrundat beslut. Tveka därför inte att höra av dig till mäklaren om du har ytterligare frågor. Tala gärna med din bank innan ni ger er in i en budgivning. Det är bra att veta vilka ekonomiska förutsättningar man har och vilka villkor banken kan erbjuda. Var tillgänglig! Tillgänglighet uppskattas av samtliga parter. Var öppen och ärlig! Informera om villkor och önskemål. Öppna kort bidrar till en problemfri och lyckad affär för samtliga.
I Jordabalken anges att man som köpare av en fastighet har en skyldighet att undersöka fastigheten i alla delar, en s.k. Jordabalksbesiktning. I normalfallet utförs en s.k. Byggnadsteknisk undersökning och i denna så kontrolleras husets alla åtkomliga delar okulärt. I denna ingår normalt sett inte kontroll av el- och VVS-system.
Resultatet av besiktningen presenteras i ett protokoll. Finns det anmärkningar på bostaden i protokollet kan det medföra att köparen får en utökad undersökningsplikt. Köparen bör då göra en s.k. fördjupad undersökning.
Kraven på denna undersökning är långtgående varför man rekommenderas att anlita en sakkunnigbesiktningsman som genomför denna, dock skall hänsyn tas till husets ålder, skick och användning.
Det finns inget krav på att låta besiktiga fastigheten.
I vissa fall har fastigheten besiktigats innan försäljningen men oavsett detta skall en köpare ges möjlighet att låta utför en egen besiktning vid behov.
Innan man som spekulant ger sig in i en budgivning eller förhandling kring ett köp av en fastighet eller bostadsrätt bör man ha klart med finansiering av sitt tänkte köp, antingen via lånelöfte eller via bankreferens.
Funderar du på att sälja?
Tack för ditt meddelande
Vänligen fyll i formuläret korrekt
Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar