Sjötomt på attraktiva Smådalarö

Gedigen fritidsbostad med modern arkitektur på en härlig sjötomt med skyddat läge och sol från morgon till kväll. Bebyggelsen består av en huvudbyggnad med generösa altaner mot sjösidan och en sjöstuga/gäststuga vid strandkanten. Plan strandlinje med soldäck, gedigen brygga, liten sandstrand och en plan gräsyta för lek och spel. Idylliskt beläget i vacker skärgårdsmiljö med Jungfrufjärden och ytterskärgården runt knuten. Endast 45 minuter från Stockholms city och cirka 2 km till Smådalarö Gård med golfbana, tennis- och padelbanor, Spa, hotell & restaurang.

Alla bilder

Långudden - Smådalarö - Haninge

Pris/bud
20 000 000 kr
Området

Smådalarö - En attraktiv del av södra skärgården med genuin skärgårdsmiljö, endast 45 minuter med bil från centrala Stockholm. Beläget 3 km nordost om Dalarö - hjärtat i södra skärgården - ett litet samhälle med traditionell skärgårdskaraktär  där 1700-talstorp står sida vid sida med gamla grosshandlarvillor. Här finns full service med bl.a. butiker, bageri, lanthandel och restauranger.

Cirka 2 km till Smådalarö Gård, som erbjuder bland annat golfbana, tennis- och padelbanor, spa, hotell och restaurang.

Avstånd Stockholm–Smådalarö: 45 km. Pendeltåg från Stockholm Central till Handenterminalen och därefter buss 839 till Dalarö/Smådalarö, restid cirka 1 timme. Direktbussar mellan Dalarö och Gullmarsplan tar cirka 40 minuter under högtrafik.

W-båttrafik från Stockholm till Dalarö och vidare ut till öarna i ytterskärgården, bland annat Ornö, Kymmendö, Utö, Huvudskär med flera.

Byggnader

Fritidshus ca 160 kvm, 4 rum och kök med modern arkitektur och åretruntstandard. Genomtänkt planlösning med trivsamma och sociala ytor såväl inne som ute.

Entré till hall som leder vidare till den öppna och inbjudande sällskapsdelen där stora fönsterpartier och generös takhöjd skapar ljus, rymd och harmoni. Här finns det fullt utrustade köket med en köksö, burspråksdel med rymlig matplats samt vardagsrummet. Från både kök och vardagsrum finns utgång till altanen mot sjösidan. Tre sovrum, varav ett större med utgång till altanen. Intill hallen finns ett duschrum med duschplats, handfat och WC, samt en tvättstugedel med utgång till tomten.

Sjöstuga/gäststuga ca 30 kvm. Entré till allrum med pentrydel. Ett litet sovrum samt duschrum med duschplats, handfat och wc. Generöst soldäck för brygghäng under varma sommardagar och för att njuta av kvällsolen under ljumma sommarkvällar.

Förråds- och teknikbod för avsaltningsanläggningen.

Tomt

Sjötomt om 5.116 kvm, varav 570 kvm vattenområde, med skyddat läge i Söderviken och sol från morgon till kväll. Den övre delen av tomten består av berghällar och den nedre av en plan gräsyta mot strandlinjen. Servitut för parkeringsplats på grannfastigheten.

Eva Peterson
Fastighetsmäklare Eva Peterson 073-500 00 52

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00