Sjönära året runt på Lisö
Fritidshus året om med tillhörande båtplats. Fint solläge och trevlig sjökontakt med strandområde och badklippor i kvällssolsläge precis intill fastigheten. Tomt med stora öppna gräsytor och vinterbonad huvudbyggnad om ca 127 kvm plus gästhus och förrådsbyggnader.
Sålt objekt
Lisö - Nynäshamn

- Friköpt - Småhus
Ägandeform:
- SVALBOL 2:16
Fastighetsbeteckning:
- Nynäshamn
Kommun:
- Sorunda
Postort:
- Lisö
Område:
- 148 97
Postnummer:
- 3024 Kvm (Fastighetsregistret)
Tomtarea:
- 127 Kvm (Fastighetsregistret)
Boarea:
- 3
Rum:
- 3
Varav sovrum:
- 1 plans hus
Byggnadstyp:
- 2008 - 2018
Byggnadsår:
- 2022-03-31
Besiktigad:
- Träpanel
Fasad:
- Sadeltak med betongpannor
Tak:
- Trä
Stomme:
- Trä
Bjälklag:
- Täckt plintgrund
Grundläggning:
- 3-glaskassetter
Fönster:
- Självdrag förstärkt med fläktar i våtrum
Ventilation:
- Elektrisk golvvärme, eldstad och direktverkande el
Uppvärmning:
- Enskilt vatten som delas med granne. Enskilt avlopp
Vatten och avlopp:
- 4 176 000 kr
Taxeringsvärde totalt:
- 2 375 000 kr
Taxeringsvärde byggnad:
- 1 801 000 kr
Taxeringsvärde tomt:
- 2021
Taxeringsår:
- 220
Taxeringskod:
- 31.93%
Skattesats:
- 2009
Värdeår:
- 8 524 kr
Fastighetsavgift:
Driftskostnader:
- 11 183 kr/år
Värme:
- 13 416 kr/år
El:
- 2 676 kr/år
Vatten/Avlopp:
- 182 kr/år
Sotning:
- 2 790 kr/år
Samfällighet:
- 2 096 kr/år
Renhållning:
- 6 731 kr/år
Försäkring:
- 39 074 kr/år
Driftskostnader totalt:
Servitut & GA:
- 0192-02/61 - 1: Officialservitut vattentäkt (2002-12-12)
- 0192-02/61 - 2: Officialservitut båtplats (2002-12-12)
Det finns inte några bestämda regler för hur en budgivning ska gå till. Budgivningen kan ske på många olika sätt och uppstår ofta spontant när det finns flera spekulanter på ett objekt. I normalfallet är det s.k. öppen budgivning där bud ges till mäklaren som löpande redovisar högsta budet till säljare och till övriga spekulanter. Spekulanterna får då möjlighet att bjuda över varandra och alla bud noteras i en budförteckning. Mäklaren har en skyldighet att efterfråga lånelöfte eller på annat sätt säkerställa finansiering för lagda bud. En säljare kan när som helst välja att ändra formerna för budgivningen eller helt avbryta den och bestämmer även till vem han vill sälja och till vilket pris. Till dess att ett köpekontrakt är undertecknat av säljare och köpare måste mäklaren ta emot och vidarebefordra alla bud till säljaren. Säljaren behöver inte sälja till den som lämnat det högsta budet. Säljaren är inte heller juridiskt bunden att sälja till det pris som har angetts i en annons eller på annat sätt under försäljningen. Säljaren kan när som helst avbryta en påbörjad försäljning Vid köp av fastighet, tomträtt eller bostadsrätt är varken säljare eller köpare bunden förrän ett skriftligt köpeavtal undertecknats av dem bägge. Innan dess kan säljare och köpare ändra sig utan att motparten kan ställa några krav. http://www.fmi.se/
Mäklarens roll är att vara en opartisk länk mellan säljaren och köparen. Mäklaren får därför inte vara ombud för någon av dem utan ska hjälpa båda parter. http://www.fmi.se/
Prata med mäklaren, det är viktigt att du som spekulant känner att du har fått den information som krävs för att ta ett välgrundat beslut. Tveka därför inte att höra av dig till mäklaren om du har ytterligare frågor. Tala gärna med din bank innan ni ger er in i en budgivning. Det är bra att veta vilka ekonomiska förutsättningar man har och vilka villkor banken kan erbjuda. Var tillgänglig! Tillgänglighet uppskattas av samtliga parter. Var öppen och ärlig! Informera om villkor och önskemål. Öppna kort bidrar till en problemfri och lyckad affär för samtliga.
I Jordabalken anges att man som köpare av en fastighet har en skyldighet att undersöka fastigheten i alla delar, en s.k. Jordabalksbesiktning. I normalfallet utförs en s.k. Byggnadsteknisk undersökning och i denna så kontrolleras husets alla åtkomliga delar okulärt. I denna ingår normalt sett inte kontroll av el- och VVS-system.
Resultatet av besiktningen presenteras i ett protokoll. Finns det anmärkningar på bostaden i protokollet kan det medföra att köparen får en utökad undersökningsplikt. Köparen bör då göra en s.k. fördjupad undersökning.
Kraven på denna undersökning är långtgående varför man rekommenderas att anlita en sakkunnigbesiktningsman som genomför denna, dock skall hänsyn tas till husets ålder, skick och användning.
Det finns inget krav på att låta besiktiga fastigheten.
I vissa fall har fastigheten besiktigats innan försäljningen men oavsett detta skall en köpare ges möjlighet att låta utför en egen besiktning vid behov.
Innan man som spekulant ger sig in i en budgivning eller förhandling kring ett köp av en fastighet eller bostadsrätt bör man ha klart med finansiering av sitt tänkte köp, antingen via lånelöfte eller via bankreferens.
Funderar du på att sälja?
Tack för ditt meddelande
Vänligen fyll i formuläret korrekt
Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar