Lättillgängligt med egen båtplats!

Bekvämt fritidsboende på solig tomt med avgiftsfri bilfärja både från Vaxholm och från Värmdö. Charmig grusväg ner till samfälld båtbrygga med badstege och liten sandstrand vid sundet mot Skarpö. Nuvarande byggnad utgörs av en enkel äldre 1-rumsstuga samt förråd och en separat friggebod med sovplatser och wc/toalettrum. Detaljplan medger 84 kvm huvudbyggnad samt max 70 (40+30) kvm komplementbyggnader. Utöver detta gäller Attefallshusregler. Avlopp med wc till sluten tank.

Alla bilder

Rindö - Vaxholm

Att bo på Karlshill...

Vaxholms stad har 2004 sammanställt en skrift om kulturhistoriska miljöer på Rindö och om historien kring Karlshill berättas bland annat att det är ett f.d. fiskeläge... ...Området styckades till fritidshustomter på 1940-50-talet... ...Vid stranden ligger själva Karlshill, som är ett välbevarat sommarnöje från tidigt 1900-tal bestående av bostadshus med veranda i två våningar, uthus, badhus, annexbyggnad och lusthus. Nuvarande bebyggelse är för övrigt en blandning av mindre fritidshus från 1930-40-tal och några äldre egnahem och villor från 1950/60-tal. Utformningen är 1½ plan med källare och oftast med träpanel i falurött och gult. Trädgårdarna runt egnahemshusen är anlagda med fruktträd och rabatter, medan fritidshusen mera har naturtomter...

Idag är området en trevlig mix av fritidsboende och permanentboende. Närheten till saltsjön och skärgården tillsammans med Rindö och Vaxholms fina boendemiljöer attraherar såväl sommar-/weekendboende som permanentboende i olika åldrar. Pittoreska grusvägar leder ner till Rindösundet med bad- och båtliv. Asfalterad belyst gång- och cykelväg längs Rindövägen leder ner till den avgiftsfria bilfärjan till Vaxholm och med bil kan du även åka färjan över Oxdjupet och vidare över Värmdölandet. På själva Rindö finns bl.a. mataffär, förskola och skola (F-6) samt stora naturområden och trevliga området Rindö Hamn med bl.a. ostmakeri, ölbryggeri, restaurang, idrottsförening, gym, co-work, BnB samt SL-pendelbåt till Stockholm.

Detaljplanen berättar...

För fastigheten gäller Detaljplan Äap19, se länk till karta. I kommunens handlingar avseende Äap19 finns bland annat följande att utläsa:

Bebyggelsen i de olika områdena är till stor del sportstugor som till stor del tillkommit under 30-, 40- och 50-talen. Därefter har en viss komplettering skett genom om- och tillbyggnader. Utmärkande för sportstugebebyggelsen är låga byggnader, 1-1½ plan, med låga takvinklar och uppbruten planlösning.

Utformningskraven är beroende av huvudbyggnadens storlek. Även takkupors utformning begränsas och regleras i Äap19. Större byggnader över 60 m² ska hållas lägre med mindre takvinkel för att inte avvika från områdets bebyggelseutformning. Avseende huvudbyggnad erbjuds två alternativ av utformning, beroende av huvudbyggnadens byggnadsarea:

Alternativ 1, största byggnadsarea 60 kvm. Högsta byggnadshöjd för huvudbyggnad 4,0 meter. Högsta byggnadshöjd för komplementsbyggnad 2,5 meter. Största taklutning är 35 grader. 

Alternativ 2, största byggnadsarea  84 kvm. Högsta byggnadshöjd för huvudbyggnad 3,2 meter. Högsta byggnadshöjd för komplementsbyggnad 2,5 meter. Största taklutning är 27 grader.

Största byggnadsarea för komplementbyggnad är totalt 70 kvm per fastighet. Byggnadsarean kan fördelas på flera komplementbyggnader men ingen komplementbyggnad för vara större än 40 kvm. Komplementbyggnad för inte inredas som egen bostad.

Endast friliggande hus. Byggnader ska placeras minst 4 meter från tomtgräns. Komplementbyggnader kan placeras 2 meter från tomtgräns efter medgivande från ägare till intilliggande fastighet.

 

Attefallshus

På Vaxholms stads hemsida finns följande information om Attefallsåtgärder:

Attefallshus får ha en byggnadsarea på högst 30 kvadratmeter med taknockshöjd som är högst 4 meter. Attefallshuset ska vara fristående och måste placeras inom omedelbar närhet till en- och tvåbostadshuset.

Attefallshuset ska placeras minst 4,5 meter från gräns. Om attefallshuset placeras närmare tomtgräns eller fastighetsgräns än 4,5 meter så behöver du berörda grannars medgivande. Ibland går det inte att placera attefallshuset närmare än 4,5 meter. Det gäller till exempel när byggnaden placeras närmare gräns för allmän plats, natur, park, väg eller gata.

Flera attefallshus på samma tomt

Om flera attefallshus byggs på samma tomt så får den sammanlagda byggnadsarean för alla attefallshusen på tomten vara högst 30 kvadratmeter. Om det till exempel redan finns ett attefallshus på tomten som är 20 kvadratmeter så finns det bara möjlighet att uppföra ett till attefallshus med en byggnadsarea om 10 kvadratmeter.

Helge Winberg
Fastighetsmäklare Helge Winberg 070-541 79 07

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00