Genuin och vacker sjötomt i västerläge

Välkomna till Trångholmen alldeles söder om Svartsö i en mycket vacker och populär del av skärgården. Här finner vi denna sjötomt i rakt västerläge i ett avskilt läge utan grannar inpå. Den vackra tomten är lätt sluttande från vattnet, brygga och sandstrand upp emot huvudbyggnaden. Invid vattnet finns ett nytt gästhus i gammal stil och en nybyggd bastu med gästdel mittemot. Gott om uteplatser och altaner att nyttja efter solens vandring och vindens riktning. Huvudbyggnaden i klassisk skärgårdsstil med ursprung kring förra sekelskiftet är genomgående renoverad under senare år till modern standard med bevarad känsla. Välkomna att ringa för mer information och visning!

Alla bilder

Trångholmen invid Svartsö - Värmdö

Pris/bud
18 750 000 kr

Trångholmen är belägen i en av de mest populära delarna av skärgården alldeles söder om Alsvik på Svartsö. Ön trafikeras av Waxholmsbåt och därmed ökar möjligheterna att njuta av fastigheten under årets alla delar. Under sommaren finns det mycket att se och göra på kort avstånd, i Alsvik finns affär och Svartsö Krog. Ingmarsö med krog och affär ligger lite längre åt nordost och åt andra hållet ligger Grinda med sitt populära värdshus. Från Trångholmen är det nära till mycket och med egen båt i 30 knop kommer man till Vaxholm på mindre än 30 minuter. I samma fart kommer man på samma tid ut i de yttre delarna av skärgården med Sandhamn som ett av målen man kan styra till.

I bästa västerläge ligger fastigheten uppgående till drygt 5 000 kvm och eget vattenområde. Den rejäla bryggan har båtlyft för att tryggt kunna lämna båt under längre perioder och utanför den är det segelbåtsdjup. Innanför bryggan finns en stor sandstrand för långa dagar i solen. Från brygga och strand leder den vckra tomten upp mot huvudbyggnaden och här finns stora gräsytor och äldre fruktträd som påminner om fastighetens långa historia. Hela tomten är väldigt privat utan grannar inpå och ligger som i en dalgång som öppnar sig mot vattnet i väster. Här njuter man av solen långt in på kvällen tills den sänker sig.

Ett kort stycke ovanför bryggan ligger ett utomordentligt vackert gästhus, nytt men uppfört i samma stil och på samma plats som ett tidigare. Mot vattnet finns en generös altan som badar i kvällssol. Huset omfattar entré, ett allrum med matplats, ett sovrum, fullt utrustat kök och badrum med dusch och wc på det nedre planet. En trappa upp finns två sovrum i bra storlek.

Huvudbyggnaden tronar på tomtens högsta plats och vilar på en vacker grund av granit. Huset har anor från början av 1900-talet och har under senare år renoverats med stor noggrannhet för detaljer och husets historia. Via entrén mot öster kommer man in i en hall där trappa leder upp till det övre planet. Innanför detta finns ett helkaklat badrum med dusch och wc med nya men tidsenliga material och detaljer. Kranar, porslin och kakel har valts ut med stor eftertanke. Ett sovrum finns intill hallen och mot vattnet öppnar huset upp sig med kök och vardagsrum i fil med glasveranda utanför. För bekvämlighet finns alla modena bekvämligheter och för att laga den godaste maten finns en gasolspis. Två kakelugnar finns i dessa rum varav en är omsatt och går att använda, den andra blir mer ett smycke.

En trappa upp finns ett övre allrum, tre sovrum, ett kök som påminner om tiden då huset kunde hysa två hushåll samt en toalett där man har tvättmöjligheter. Utanför allrummet finns en övre veranda med en betagande vy över tomten ner mot vattnet.

I källaren finns förvaringsutrymme och en vacker vin- eller matkällare med välvt tak. Huset värms upp via vattenburna radiatorer som får sin värme från en luft-vatten värmepump. Ett modernt avlopp av typ minireningsverk är installerat och godkänt och är kopplat till bostadshusen.

Längs gränsen mot söder, mot vattnet, finns en bastubyggnad med relaxavdelning och loft för extra sovplatser samt ett förråd med gott om plats för det man behöver på en fastighet av denna dignitet. Bägge dessa uppfördes under 2020-talet.

Varmt välkomna till denna unika och särdeles fina fastighet!

Johan Vogel
Fastighetsmäklare Johan Vogel 070-753 48 11
Theo Dietz
Fastighetsmäklare Theo Dietz 070-744 44 43

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00