Omgiven av natur och hav på Furusund

I ett vackert läge på Furusund ligger denna generösa fastighet om 3288 kvm. En stor och fin grönskande tomt med både gräsmatta, plats för odlingar och fin naturtomt. Ogenerat läge omringad av skogsdunge, äng och havet. Ett rejält och modernt hus om 140 kvm samt en inredningsbar källare om 110 kvm. Passar perfekt både som fritids- och permanentboende. Stort socialt kök med utgång till en av två altaner med vy ut mot havet och solen stannar från förmiddag till solnedgång. På tomten finns även en gäststuga och flera förvaringsbodar. Garage med port in under huset. Bekvämt boende med kommunalt VA och fiber. Många fina promenadstråk finns kring Furusund och möjlighet finns att hyra båtplats precis nedanför fastigheten. Här kan man även bada i badrocksavstånd från badstege, vill man hellre bada från strand finns flera alternativ på promenadavstånd, likväl allt annat Furusund har att erbjuda med restauranger och butik.

Alla bilder

Furusund - Norrtälje

Pris/bud
8 450 000 kr
Grönskande oas

En stor och fin grönskande tomt med både gräsmatta, plats för odlingar och fin naturtomt. Ogenerat läge omringad av skogsdunge, äng och havet. På uppfarten finns plats för flera bilar.

På tomten finns även en gäststuga uppförd på 70-talet och flera förvaringsbodar samt vedförvaring. Garage med automatisk port finns in under huset.

Bekvämt boende med kommunalt VA och fiber finns indraget.

Nedanför fastigheten finns två båtbryggor där möjlighet finns att hyra båtplats. Här kan man även i badrocksavstånd bada från badstege, vill man hellre bada från strand finns flera alternativ på promenadavstånd.

Modernt hus med havsutsikt

Ett rejält och modernt hus om 140 kvm samt en inredningsbar källare om 110 kvm. Från början stod ett hus från 40-talet där huset står idag. År 2002 byggdes ett nytt hus på platsen som sedan år 2015 byggdes ut till dess utförande som är idag.

Via verandan under tak kommer man in i huset. Perfekt plats dom dagar när solen värmer som mest och man vill ha lite skugga eller dom dagar regnet öser ner. I hallen finns plats för avhängning av kläder och skor, praktiskt med klinker på golvet. Här finns även badrummet. Helkaklat utrustat med duschkabin, kommod, wc och tvättpelare med tvättmaskin och torktumlare. Golvvärme. Till vänster ligger köket som är husets samlingspunkt. Stort socialt kök med utgång till den stora altanen med vy ut mot havet och solen stannar från förmiddag till solnedgång. I köket finns plats för stort matbord och många gäster. Köket är utrustat med 3 st ugnar, integrerade fullstora kyl och frys, induktionshäll i köksön samt integrerad diskmaskin. Gott om plats för matlagning på den stora köksön och bra med förvaring i skåp och lådor. I denna del finns två av sovrummen. Till höger om hallen finns vardagsrummet med en värmande täljstenskamin. Vidare ligger det tredje sovrummet samt ett ytterligare badrum som är helkaklat med badkar, wc och kommod. Golvvärme.

Källaren nås idag via en trapp från husets baksida eller via garageporten. Möjlighet finns att sätta in en trapp från huset ner till källaren. Källaren går utmärkt att inreda till ytterligare boyta. Idag finns här garaget med automatiskt port, två större förvaringsrum. Här finns en tvättstuga som är förberedd med vatten och el. Samt ytterligare förvaringsutrymme och även avloppspumpen för det kommunala avloppet.

Furusund

Furusund - porten till hav och skärgård. Här finns mycket att upptäcka, flera restauranger, sjömack och gästhamn samt Furusunds värdshus. Här går man i fotspåren efter både Astrid Lindgren och August Strindberg. Bilfärjan som tar dig vidare till skärgårdsöarna Yxlan och Blidö. Mycket god bil och bussförbindelse via en av Roslagens vackraste vägar med en rad öar som ligger som ett pärlband längs med vägen och vattnet på båda sidor. Högmarsö ligger alldeles utanför, dit man tar sig med egen båt eller med cykel eller bil på bilfärja, där den populära krogen Varvet och sommaraffär finns på dess östra kust och ytterligare lite söderut ligger Ängsö med sin nationalpark. Varvet ordnar under sommaren konserter och andra aktiviteter.

Norrtälje, som ofta kallas Roslagens huvudstad, är en idyllisk och levande skärgårdsstad. Hit tar du dig på 20 minuter från Furusund. I stadskärnan finns ett stort utbud av butiker, restauranger, kaféer, konst och evenemang att besöka året runt. Norrtälje har även ett stort serviceutbud med flera matbutiker, bland annat populära Ica Kvantum Flygfyren, Systembolaget, flera apotek mm. Både mindre lokala butiker och större kedjor så som Åhléns och HM hittar du längs med gågatan. Även flera större handelsområden i utkanten av Norrtälje med varuhus så som Ö&B, Biltema, Jula och Mio.

I Roslagen finns öar för alla sinnen, omkring 13 000 st till antalet. Här hittar du allt från välbesökta öar med skärgårdskrogar och boenden till obebyggda kobbar dit du kan ta dig med egen båt.

Linnéa Lund
Fastighetsmäklare Linnéa Lund 076-831 02 63

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00