1800-talstorp på vacker sjötomt

Gediget timmerhus från 1800-talet med stor charm och atmosfär- nedflyttat till Korsholmen från Dalarna i början av 1960-talet. Sjöstuga och rejäl brygga med segelbåtsdjup. Rymlig förråds-och snickarbod med separat duschrum. Vackert beläget på härlig naturtomt om 3.115 kvm varav 750 kvm vattenområde. Flera uteplatser med sol från morgon till kväll och en hänförande utsikt över Dalarö Ström mot Dalarö, Jutholmen och Dalarö Skans. Kommunalt vatten och enskilt avlopp.

Alla bilder

Korsholmen - Dalarö - Haninge

Pris/bud
8 500 000 kr
Området

Korsholmen är en naturskön och trivsam ö på roddavstånd från Dalarö. Ön kännetecknas av sin kuperade terräng, vackra klipphällar, tallskog och vikar. Fastigheten är vackert belägen i Stenholmsviken, där Korsholmen är sammanbunden med Stenholmen genom Korsholmsedet.

På Korsholmen finns ett mindre antal fritidshus med strandnära lägen samt en varvsverksamhet med sjömack och möjlighet till vinterförvaring av båt. Ön saknar bilväg, vilket bidrar till en lugn och avskild atmosfär – tillgängligheten sker med egen båt eller sjötransport från Dalarö.

Läget är optimalt för den som söker skärgårdsliv med närhet till Dalarös samhällsservice och båtförbindelser, vilket bidrar till både bekvämlighet och trivsel. Ett skärgårdsparadis för den som önskar en harmonisk tillflyktsort med ö-livets lugn och harmoni, utan att kompromissa med närhet till civilisationen.

Dalarö - Hjärtat i södra skärgården. Ta båten över till den pittoreska småbåtshamnen, besök det lokala bageriet, fiskaffären, lanthandeln och restaurangerna. Cirka tre kilometer norrut ligger anrika Smådalarö Gård, som erbjuder spa, golfbana, padel- och tennisbanor, hotell och restaurang.

Byggnader

Välhållet timmerhus cirka 85 kvm, 5 rum och kök med trevlig planlösning.
Entré till hall med avhängningsmöjlighet. En inre hall leder till tre sovrum, varav ett större som vetter mot sjösidan, samt ett tvättrum med handfat och portabel toalett. I motsatt riktning finns sällskapsdelen, storstugan med en ståtlig öppen spis och en utgång mot tomtens övre del, kök med matplats och ytterligare ett sällskapsrum med utgång till en veranda mot sjösidan.

Förråds- och snickarbod med extra kyl/frys och ett duschrum. I duschrummet finns duschplats, handfat och en Separett-toalett.

Nere vid den gedigna bryggan med segelbåtsdjup finns en sjöbod för förvaring – som med fördel kan inredas till bastu.

Tomt

Vacker naturtomt med berghällar, martallar samt en plan gräsyta med blombuskar och planteringar.

På tomten finns flera härliga uteplatser i olika väderstreck – en med soligt och vindskyddat läge vid entrésidan, och en annan med kvällssol och vacker utsikt mot Dalarö. Här sitter man gärna under ljumma sommarkvällar och njuter av det myllrande båtlivet och solnedgången.

Eva Peterson
Fastighetsmäklare Eva Peterson 073-500 00 52

Du behöver godkänna cookies för marknadsföring för att kartan skall fungera.
Ändra inställningar

Funderar du på att sälja?

08 - 522 348 00